Zemědělec-Farmář


Pokud se chceš uplatnit v oblasti zemědělství, zejména pak v povoláních zemědělec-farmář a chovatel zvířat, pak je tento obor přímo pro tebe! Půlka veškeré výuky je praktická – získáš manuální dovednosti a návyky pro pěstování rostlin, péči o krajinu, pěstování ovoce a zeleniny. Zvládneš se postarat o stáje, krmit zvířata a v případě nekomplikovaného porodu zvládneš i otelit krávu! A jako bonus dostaneš řidičák na traktor, náklaďák a osobní auto.

Budeš mimo to i vědět, jak se dají zpracovat rostlinné a živočišné produkty, jak využít pastevecké psy a naučíš se obsluhovat zemědělskou techniku od A do Z. A pokud si budeš chtít, můžeš si za velmi výhodné ceny udělat i kurz sváření a kurz práce s motorovou pilou.

A jako bonus na závěr – obor je zařazen do podpory středního vzdělání s výučním listem! To znamená, že po celou dobu studia dostáváš finanční odměnu.

Proč se stát zemědělcem-farmářem?


 • Řidičák zdarma

  Dostaneš řidičák na traktor, náklaďák a osobní auto. Zdarma.

 • Praktická příprava

  Přímo v terénu se naučíš všechny praktické dovednosti. Budeš skvěle připraven pro život na venkově a také pro soukromé podnikání v zemědělství.

 • Studuješ to, co tě bude bavit

  Můžeš se uplatit v oblasti agroturistiky, péče o krajinu, při pěstování ovoce a zeleniny, zpracování rostlinných a živočišných produktů a při opravárenských činnostech.

 • Možnost pokračovat na maturitní obor

  Pokud tě studium bude bavit, můžeš přistoupit do maturitního oboru Agropodnikání nebo do maturitní nástavby Podnikání.

Co ti můžeme nabídnout?


 • Spolupracujeme s místními statky a farmami – během studia tak získáš praktické zkušenosti v různých podmínkách.
 • Motivační prostředí školy – kvalitní vybavení dílen, vlastní pozemky, škola plná zeleně.
 • Přímo ve škole máme malá zvířata (králíky, slepice, kachny, beránky) a větší zvířata máme na statcích u partnerů.
 • Řidičák na traktor, náklaďák a osobní auto je opravdu zdarma. A k tomu si můžeš udělat například svářečský kurz.

Jak to u nás vypadá?


Proč právě Kostelec?

 • 1. Tradice

  Zemědělství učíme už přes 120 let. Přestože používáme nejmodernější technologie v oblasti chovatelství a zemědělství, stále respektujeme tradiční zemědělské hodnoty.

 • 2. Uplatnění

  Většina našich absolventů má práci dříve než ukončí studium. Díky kvalitní a prakticky zaměřené výuce a širokému uplatnění to ani u tebe nebude jiné.

 • 3. Prostupnost

  Pokud pro tebe bude maturitní obor příliš těžký, nebo naopak učební obor příliš lehký, můžeš za splnění určitých podmínek přestoupit a zůstat na stejné škole.

Naši absolventi dobývají svět


Uplatnění a profil absolventa


Odborníci z Národního ústavu odborného vzdělávání sepsali tento profil a uplatnění:

Absolvent se uplatní v zemědělské prvovýrobě a službách pro zemědělství, zejména v povoláních zemědělec-farmář a chovatel zvířat. Vykonává činnosti související s pěstováním rostlin a chovem zvířat, uplatňuje se při obsluze a údržbě zemědělské techniky. V závislosti na zaměření školního vzdělávacího programu se absolvent může dále uplatnit v oblasti agroturistiky a péče o krajinu, při pěstování ovoce a zeleniny, zpracování rostlinných a živočišných produktů v rámci zemědělského podniku, při opravárenských činnostech a při vedení domácnosti. Absolvent je tedy připraven pro život na venkově a také pro soukromé podnikání v zemědělství.

Součástí vzdělávání je i příprava k získání řidičského oprávnění skupiny T, B, C.

Informace o přijímacím řízení
Školní vzdělávací program (PDF)