Mechanik pro chladící a klimatizační techniku


Zaměstnání v oboru půl roku před maturitou. Možnost pracovat kdekoliv v Česku a klidně i v zahraničí. Zní to lákavě? Právě tak ale vypadá Mechanik elektrotechnik se specializací na chladící a klimatizační techniku. 

Na tomhle oboru získáš opravdu velké praktické zkušenosti. Odborný výcvik je od začátku až do konce studia. Staneš se odborníkem na prodej, montáže a servisní opravy chladící a klimatizační techniky. A pravdou je, že těchto odborníků v současnosti moc není. Plat tak budeš mít větší, než naprostá většina vysokoškoláků.

Jako mechanik elektrotechnik získáš i potřebné certifikáty a dovednosti, aby ses mohl stát OSVČ v oblasti chladící a klimatizační techniky. Bez tohoto vzdělání a certifikátů to prostě nejde. Krom toho si už za studia můžeš vybírat firmy, kam chceš jít na praxi. Budeš se účastnit soutěží v oboru, kde se pravidelně umisťujeme mezi vítězi. Tohle je prostě obor, který chceš studovat!

Proč se stát mechanikem?


 • Obrovské možnosti uplatnění

  Chladící a klimatizační technika se stává levnější a dostupnější. Odborníci však nepřibývají tak rychle, jak roste poptávka po nich. A legislativní omezení tohoto oboru do něj nové lidi nepustí.

 • Získáš potřebné certifikáty a kvalifikace

  Certifikát o fluorových plynech, pájecí kurz a maturita.

 • Důraz na praktické dovednosti

  Ze školy můžeš jít rovnou do praxe. Nepotřebuješ žádné další kurzy či vzdělání. Vše, co budeš potřebovat, už budeš umět.

 • Čistě technický obor

  Čeká tě elektrotechnika, technické kreslení, technická dokumentace, fyzika a základy chemie.

 • Moderní hi-tech obor

  Nejde o zastaralý obor. Spousta věcí už se řeší softwarově, na klimatizacích jsou závislé velké nadnárodní firmy.

Co ti můžeme nabídnout?


 • Kvalitní a moderně vybavené dílny
 • Netypické školní prostředí – žádné betonové bloky, ale škola plná zeleně a zvířat
 • Spolupracujeme s místními firmami, takže o praxi a příležitosti se bát nemusíš
 • Kvalitní sportovní vyžití – od fotbalu po stolní tenis

Jak to u nás vypadá?


Proč právě Kostelec?

 • 1. Jedinečnost

  Jsme jednou ze tří škol v České republice, která se zaměřuje na chladící a klimatizační techniku. Téměř nikde jinde tak nejde získat potřebné vzdělání pro obor.

 • 2. Uplatnění

  Většina našich absolventů má práci dříve než ukončí studium. Díky kvalitní a prakticky zaměřené výuce a širokému uplatnění to ani u tebe nebude jiné.

 • 3. Prostupnost

  Pokud pro tebe bude maturitní obor příliš těžký, nebo naopak učební obor příliš lehký, můžeš za splnění určitých podmínek přestoupit a zůstat na stejné škole.

Naši absolventi dobývají svět


Uplatnění a profil absolventa


Odborníci z Národního ústavu odborného vzdělávání sepsali toto obecné uplatnění:

Absolventi se mohou uplatnit při činnostech spojených s návrhy, výrobou, montáží, údržbou, oživováním, seřizováním, zkoušením, testováním, servisem, opravami a obsluhou elektrotechnických zařízení, elektrických strojů, přístrojů a rozvodných sítí, elektronických systémů z oblasti automatizace, měřící a regulační techniky, výpočetní techniky, elektronických zařízení spotřební elektroniky, elektronických sítí, při programování řídících systémů. Uplatnění absolventů je směřováno hlavně do pracovních pozic, které vyžadují jak dobrou teoretickou přípravu v elektrotechnice a elektronice, tak i odpovídající manuální zručnost.

Možnými uplatněními absolventů jsou elektromechanik, mechanik elektronik, elektrotechnik, konstruktér, revizní technik, energetik, elektrodispečer, zkušební technik, servisní technik elektrických zařízení, opravář elektrických spotřebičů, výpočetní a spotřební elektroniky, programátor řídících systémů, technik elektronických zařízení, provozní technik, školící technik aj.

Ale s naší specializací na chladící a klimatizační techniku máš ještě další možnosti!

Informace o přijímacím řízení
Facebook – chlaďaři
Školní vzdělávací program (PDF)

KÓD OBORU
26-41-L/01 a doplňující obor 26-52-H/01

ŠKOLNÍ A VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Mechanik pro chladící a klimatizační techniku

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Tato kombinace oborů vzdělání poskytuje žákům střední vzdělání s výučním listem a zároveň střední vzdělání s maturitní zkouškou.

Výuční list získají žáci po složení závěrečné zkoušky ve třetím ročníku
a maturitní zkoušku skládají ve čtvrtém ročníku.

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
Čtyřleté studium

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Přijímací zkoušky se konají pro oba typy studia – test se skládá z českého jazyka a matematiky. Do hodnocení přijímacího řízení se počítají známky z předchozího studia základní školy. Detailní informace o přijímacích zkouškách zde.

POČET PŘIJÍMANÝCH ŽÁKŮ
12